Omcertifiering för EBR ESA-lärare – våren 2026
Under våren genomförs onboarding och omcertifiering för alla EBR ESA-lärare, inför övergången den 1 juni 2026. I slutet av april får samtliga lärare inbjudan med information om hur omcertifieringen kommer att gå till. Processen pågår från slutet av april fram till 1 juni 2026.
Omcertifieringen är ett viktigt branschkrav och säkerställer bland annat att:
- alla EBR ESA-lärare arbetar enligt samma aktuella riktlinjer
- undervisningen är uppdaterad utifrån förändringar i branschen.
Omcertifieringen utgör en gemensam grund för att upprätthålla branschens krav och ansvar. Den genomförs i tre steg och är gemensam för alla lärare. Syftet är att skapa en tydlig och trygg övergång till EBR ESA 2026 samt säkerställa en hög och likvärdig kvalitet i utbildningarna.
När samtliga steg är genomförda och kunskapstestet är godkänt förlängs lärarcertifikatet med tre år. Mer praktisk information, inklusive tillgång till material och genomförande, skickas ut i samband med inbjudan i slutet av april.